WIEDZĄCY – JNANI

Mędrzec przebywa w stanie nieustannej jawy, ponieważ jest przebudzony
w wiecznej Jaźni; istnieje w stanie nieprzerwanego śnienia, ponieważ świat jest dla niego niczym więcej, jak powtarzającą się prezentacją marzeń sennych; istnieje w stanie ciągłego snu, gdyż przez cały czas trwa bez utożsamienia jestem ciałem.

*

Tak, jnani śni w ten sam sposób, w który wie, że stan jawy jest snem. Możesz nazywać je snem nr 1 i snem nr 2. Na stałe trwając w czwartym stanie – turiya, jest on bezstronnym świadkiem trzech pozostałych stanów: jawy, śnienia i snu bez marzeń, które niczym obrazy, nakładają się na stan podstawowy.

*

Któż może zrozumieć stan jedności tego, który rozpuścił ego i na zawsze trwa w Jaźni. Dla niego istnieje sama Jaźń. Cóż więcej pozostaje do zrobienia?

*

Czy pozostaje coś do zrobienia dla spełnionych jogów, którzy po zniszczeniu umysłu, na trwałe przebywają w naturalnym stanie?

*

Zarówno mędrzec jak i niewiedzący traktują swoje ciało jako ja. Niewiedzący ogranicza ja do ciała . Dla mędrca Jaźń bezgranicznie rozświetla Serce, ogarniając swym światłem ciało i świat.

*

Radio śpiewa i mówi, ale kiedy zaglądniesz do środka, nie znajdziesz tam nikogo. Podobnie, moje istnienie jest niczym przestrzeń; chociaż ciało mówi jak radio, w środku nie ma żadnego mówcy.

*

Powiedziałem, że jednakowe spoglądanie na wszystko jest prawdziwą oznaką wiedzy (jnany). Można to również określić jako współistnienie w różnicach. Jest to jedność, którą odczuwa jnani we wszystkich różnicach.

*

Prawdą jest, że jnani docenia różnice wynikające z dźwięku, smaku, kształtu, zapachu, itd., ale zawsze dostrzega i doświadcza on istniejącej w nich jednej Rzeczywistości. Oto dlaczego nie ma on preferencji. Niezależnie od tego, czy porusza się, mówi, działa – wszystko jest jedną Rzeczywistością.

*

Pokój umysłu, którym przesiąknięta jest atmosfera wokół świętego, jest jedynym środkiem, dzięki któremu poszukujący może zrozumieć jego wielkość.

*

Dziecko i mędrzec w pewien sposób są do siebie podobni. Dziecko zainteresowane jest wydarzeniem, dopóki ono trwa. Po zakończeniu wydarzenia, dziecko przestaje się nim zajmować. Można zauważyć, że zdarzenia nie odciskają piętna na dzieciach i nie dotykają ich mentalnie. Tak samo jest u mędrca.

*

Prawdą jest, że jnani przekroczył wszystkie karmy łącznie z prarabdha karmą i nie jest ograniczony przez ciało i jego karmy.

*

W stanie wyzwolenia i samo-wiedzy nie ma różnicy między mężczyzną i kobietą. Ciało kobiety wyzwolonej za życia nie jest poddawane kremacji, ponieważ jest ono świątynią Boga.

*

Wycofanie się z wszelkiego działania oraz myślenia nie jest wiedzą (jnana). Jeśliby tak było, jaka byłaby różnica między tym stanem a snem? Wielcy ludzie są bardzo aktywni. Są oni prawdziwie aktywni.

*

Jnani nigdy nie jest zależny od prawa dharmy, które to właśnie dla swojej wiarygodności i ważności polega na nim. Działanie mędrca jest źródłem
i wsparciem dla dharmy. Trwa on na uboczu, będąc zwykłym widzem swojej aktywności, nigdy nie zatracając się w niej.