Serce

Krótko mówiąc: myśl ja jest korzeniem wszystkich myśli. Źródłem myśli ja jest Serce.

*

Serce nie jest fizjologicznym organem. Hrdayam znaczy: to jest centrum. Tak więc jest ono Jaźnią.

Serce umiejscowione jest z prawej strony klatki piersiowej, nie z lewej. Światło Świadomości płynie z Serca przez kanał sushumny do sahasrary.
Z sahasrary świadomość rozprzestrzenia się po całym ciele i pojawia się doświadczenie świata. Widzenie siebie jako czegoś różnego od Świadomości sprawia, że człowiek wikła się w cykl narodzin i śmierci.

*
Cały wszechświat jest zawarty w ciele, a ciało w Sercu. Stąd wszechświat

zawiera się w Sercu.

*

Serce jest dla ciała tym, czym Słońce dla świata.

*

Jak Słońce udziela światła Księżycowi, tak Serce oświetla umysł.

*

Człowiek nieobecny w Sercu widzi tylko umysł, tak jak widzimy nocne światło Księżyca, kiedy Słońce już zaszło.

*
Umysł wiedzącego, utrzymywany w Sercu, łączy się ze Świadomością Serca,

jak światło Księżyca ze światłem dnia. *

Chociaż werbalnym znaczeniem terminu prajnana (czyt. pradżnana) – inteligencja, jest umysł, mędrzec zna jego istotne znaczenie, którym jest Serce. Najwyższym sensem jest tylko Serce.

*
Rozróżnienie między widzem i widzianym jest tylko w umyśle. Dla

przebywających w Sercu percepcja jest jednością.

Podczas przymusowego zatrzymania myśli na skutek omdlenia, snu, nadmiernej radości lub smutku, lęku itp. umysł wraca do źródła, do Serca.

*
Takie połączenie jest nieświadome i osoba nie uprzytamnia go sobie. Świadome

wejście do Serca nazywa się samadhi. *

W samym centrum jaskini Serca jaśnieje tylko Brahman. Jest to odczucie doświadczania Jaźni bezpośrednio jako ja-Ja. Wejdź do Serca poprzez badanie siebie, zjednoczenie z Sercem lub kontrolę oddechu i pozostań zakorzeniony w Tym.

*

Nikt nie zaprzeczy, że fizyczne serce znajduje się po lewej stronie, ale to Serce, o którym ja mówię, jest po prawej stronie. Jest to moim doświadczeniem i nie potrzebuję na to żadnego autorytetu. Poza tym, możesz znaleźć potwierdzenie w Malayalam Ayurveda i w Sita Upanishad.

*

Szukasz prawdziwej Świadomości? Gdzie możesz ją znaleźć? Czy możesz odnaleźć ją na zewnątrz siebie? Musisz szukać wewnątrz. Dlatego też jesteś kierowany do wnętrza. Serce jest siedzibą Świadomości i Świadomością samą w sobie.

*

Kiedy w pokoju jest ciemno, potrzebujesz lampy, aby go oświetlić, ale kiedy świeci Słońce, nie potrzebujesz lampy. Przedmioty są widziane bez niej. Żeby widzieć Słońce, żadna lampa nie jest konieczna, jest ono samo-świetlne. Podobnie jest z umysłem. Światło umysłu, będące światłem odbitym, koniecznym jest do percepcji obiektów, ale by widzieć Serce, wystarczy skierować doń umysł. Wtedy umysł zatraca się w Sercu, a Serce jaśnieje.

Serce jest centrum duchowego doświadczenia według świadectwa mędrców. Duchowe Serce nie jest organem ciała. Powiedzieć o nim można tylko to, że jest ono jądrem twego istnienia, z którym jesteś identyczny, będąc w stanie jawy, snu głębokiego lub śnienia, gdy jesteś zaangażowany w pracę lub pogrążony w samadhi.

*

Poszukujący, który pyta o położenie Serca, uznaje swoją cielesną egzystencję. Z tego też względu odwołujemy się do ciała fizycznego i wskazujemy konkretne umiejscowienie Serca w ciele.

*

Kiedy uczeń mówi: wykonałem obliczenie prawidłowo, lub gdy pyta Cię: pójść i przynieść Ci książkę?, to czy wskazuje palcem na głowę, że wykonał obliczenie prawidłowo, lub na swoje nogi, że prędko przyniesie Ci książkę? Nie, w obu przypadkach jego palec zupełnie naturalnie wskazuje prawą stronę klatki piersiowej, spontanicznie wyrażając w ten sposób głęboką prawdę, że jest to źródło poczucia ja w nim. To nieomylna intuicja kieruje go w ten sposób do Serca.

*

Prawda o nas samych warta jest dokładnego zbadania i poznania. Kto bierze ją za cel swej uwagi, powinien głęboko doświadczyć jej w swym Sercu. Wiedza o sobie może być objawiona przytomności, która jest cicha, czysta i wolna od aktywności poruszonego, cierpiącego umysłu. Wiedz, że Świadomość, która zawsze jaśnieje w Sercu jest bezforemną Jaźnią, Ja. Jest ona znana temu, kto trwa nieruchomo, bez myślenia o czymkolwiek, czy to widzialnym, czy niewidzialnym.

*
Sat-sanga (przebywanie w towarzystwie mistrzów i świętych) pozwala

umysłowi pogrążyć się w Sercu.

Jeśli koncentracja jest tylko mentalna (dokonuje się w mózgu), pojawia się wrażenie gorąca i ból głowy. Koncentracja powinna być czyniona z Serca, które jest chłodzące i odświeżające.

Jeśli praktykujesz badanie Siebie, osiągniesz Serce, które jest Jaźnią. *

Idź bezpośrednio do źródła i nie uzależniaj się od zapożyczonych środków. Źródłem jest Serce, Jaźń.