Stan, moc, potencjał horoskopu

Leon Zawadzki
Warsztat Astrologii Profesjonalnej



Stan, moc, potencjał horoskopu


                                          
Mottem tego przekazu jest przysłowie: z pieśni słowa nie wyrzucisz, co oznacza, że jeśli pieśń ma być zaśpiewana, to wszystkie słowa muszą być na swoim miejscu. Dopiero wtedy możemy mówić o przekazie określonego stanu. Jeśli macie być profesjonalistami, to nie powinniście się bać trudności o charakterze politechnicznym.

Dzisiaj mówi się o informatyce zapominając, że macierzą informatyki współczesnej jest cybernetyka. Ojcem cybernetyki był Norbert Wiener (26 listopada 1894 r. w Columbii – zm. 18 marca 1964 r. w Sztokholmie), a człowiekiem, który sformułował ważne wglądy i pojęcia w teorii informacji był Claude Elwood Shannon (30.04.1916  – 24.02.2011). Będziemy korzystać z wiedzy i wglądu tych uczonych, gdyż dotyczy to również… astrologii.

Byłem ongiś studentem w Laboratorium (zastosowania metod matematycznych do badań ekonomicznych) prof. Wiktora W. Nowożyłowa (27 X 1892, Charków – 15 VIII 1970 Leningrad ob. Petersburg). Częstokroć, w pracy astrologa, sięgam do notatek z ówczesnych wykładów. Z tych studiów wywodzi się opracowana przeze mnie metoda analizy horoskopu, którą nazwałem metodą kolejnych przybliżeń.

W latach 1966/68 pracowałem w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie, gdzie zajmowałem się opracowywaniem założeń programowych do procesów przetwarzania informacji.

Poznanie dokonuje się poprzez stan, w którym niebagatelną rolę odgrywa przekaz informacji czyli komunikat mentalny. Takowe pojmowanie przekazu wiedzy, w świetle cybernetyki i nowoczesnych metod informatycznych, nie jest niczym dziwnym.

Stan jest potencjałem energetycznym, natomiast komunikacja jest komunikatem
o tym stanie. Do takiego wniosku doszedł kiedyś Shannon.

Stan czyli kwantum energii, którym dysponuje system x jest dany. Systemem x może być układ obwodów scalonych, ale jest nim również organizm, układ planetarny, galaktyka, czarna dziura, pulsar.

Chodzi o stan, którym dysponuje dana struktura. Dlaczego struktura? Dlatego, że chodzi o twór, który wewnętrznie powiązany jest siecią współzależnych czynników.

Otóż stan dyspozycją energetyczną struktury.

Patandżali stwierdza: stan Jogi – widz pozostaje (przebywa) w swojej naturze albo ma naturę wspólną ze zjawiskiem.

Stan jest postrzegany i opisywany jako konkretna struktura. Potocznie  mówimy: jesteś w złym stanie, albo: jego stan mi nie odpowiada, albo: w takim stanie nie można uprawiać kontemplacji, albo: w tym stanie nie można dobrze zagrać Hamleta.

Stan ma więc swój potencjał energetyczny. I tylko w takim sensie o stanie mówią jogowie i astrolodzy. W tym znaczeniu horoskop jest strukturą stanu.

Przez chwilę spójrzcie na Wszechświat oczyma dziecka, które nie jest jeszcze w stanie zrozumieć dlaczego gwiazdki tak migocą.

Stan dany jest jako struktura, w granicach określonego horyzontem czasu zaistnienia. Struktura może istnieć tylko w czasoprzestrzeni. Poprzez czas konstytuuje się, istnieje i zamiera. W pewnym  momencie znika i rozpada się. W tym znaczeniu mówimy o dynamice horoskopu.

Otóż stan jako struktura, w granicach horyzontu czasu zaistnienia, zawiera w sobie i utrzymuje walory mocy. Walory mocy są niezbędnym warunkiem pobierania i przekazywania informacji czyli komunikatu.

Stan posiada określony zasobnik mocy, która umożliwia przekazanie informacji pomiędzy strukturami, odbieranej jako komunikat.

Elektrownia, która ma swoją moc, może tak długo przekazywać komunikat o tej mocy do urządzeń peryferyjnych, dopóki jej moc jest zasilana przez surowce energetyczne i pracę człowieka. Żarówka świeci dzięki pracy elektrowni, moc elektrowni pojawia się w żarówce. Elektrownia przekazuje żarówce komunikat, informując o energii. Czym się różni moc elektrowni przekazana do żarówki od komunikatu? Jeśli przerwiemy dopływ informacji, zgasimy żarówkę, to nadal jest żarówką ale nie otrzymuje komunikatu.

Informacja jest procesem energetycznym, który ma na celu oddziaływanie na strukturę systemu otrzymującego komunikat. Aby ten proces mógł się dokonać powinny być spełnione określone warunki: musi istnieć różnica potencjałów energetycznych pomiędzy strukturą nadającą a strukturą odbierającą komunikat.

Zaskakującym efektem jest doświadczalne stwierdzenie, że sztuczna inteligencja, a więc sztucznie stworzone struktury, które pozorują pracę żywego organizmu, posiadają walor mocy. Oznacza to, że mają one znaczenie energetyczne dla układów, na których się wzorowały lub które stworzyły. Np. jeżeli budujemy model oparty na prostym sprzężeniu zwrotnym i bila tocząca się po torze tunelowym uderza w ściankę, to ścianka powoduje, że bila odbija się i zmienia tor ruchu.  Oznacza to, że na skutek sygnału zostaje uruchomiona moc, jest przekazany sygnał, którego skutek można przewidzieć.

Astrolog otrzymuje informację z kosmosu, która jest obliczana i zapisana jako parametry zjawisk kosmicznych. Na podstawie konkretnych informacji matematycznych, geograficznych, geofizycznych, astronomicznych etc. możemy obliczyć moc analizowanej struktury w relacji do funkcjonującej struktury kosmosu.

Pojecie informacji wg. Shannona należy do matematycznej teorii komunikacji. Uznał on, że w gruncie rzeczy, wszelkie ogólnikowe rozważania o informacji jest bezprzedmiotowe. Jeśli to nie będzie zmatematyzowane, to nie ma o czym mówić. Matematyka nie oznacza tylko wzorów i żmudnych przekształceń.

To, co robimy jest badaniem własnego umysłu, ponieważ każdy z nas jest strukturą energetyczną, która nie tylko jest zasilana ze źródła mocy, ale otrzymuje informację i – odbierając komunikat – podlega prawu Przemiany tej struktury.

Stwierdzono, że przepływ informacji jest możliwy tylko pomiędzy strukturami, które cechuje różnica potencjałów. Jeżeli potencjały są takie same, nie ma przepływu energii i struktury pozostają w równowadze.    

Dopiero takie postawienie sprawy pozwoliło na zbudowanie modeli struktur cybernetycznych zwanych sztuczną inteligencją.

Przykładem jest przekaz wiedzy od mistrz do ucznia. Uczeń odbiera, przez różnicę potencjałów, wiedzę od swojego mistrza. Ten sam uczeń może być mistrzem dla osoby o niższym potencjale.

W_niszy_przezn/matrimandir_02.jpg

Shannon zadał sobie pytanie: co jest zadaniem komunikacji, i stwierdził: zadaniem komunikacji jest odtworzyć w określonym miejscu informację, która w innym miejscu został wybrana do przekazania.

Następnie Shannon zajął się tym, żeby zbadać na czym polega przekazywanie informacji. Stwierdził, że przekazywanie informacji np. pomiędzy ludźmi jest możliwe tylko wtedy, kiedy stosowana jest określona konwencja terminologiczna. Rozwińmy ten motyw teorii informacji Shanona i zobaczmy, że jeżeli używamy pojęć takich jak: forma, piękno, prawda, wolność, świadomość, karma, szczęście, moralność to nadajemy komunikat. Ale odtworzenie komunikatu, który wybraliśmy do przekazania, nastręcza poważne trudności. Dla X słowo piękno może oznaczać coś innego niż dla Y. Wynika to z różnicy potencjałów struktury, która przekazuje informację a struktury, która odbiera tę informację jako komunikat.

Dobrym przykładem może być pojęcie mocy np. ten to ma moc. W potocznym języku moc może mieć bardzo wiele znaczeń. Natomiast moc jest to stosunek energii do czasu.                 

Często szafujemy pojęciami: potencjał horoskopu. Co to jest potencjał? Jest to mierzalny wskaźnik mocy.  Czym więc jest potencjał horoskopu, jak jest mierzony?

Wróćmy do pojęcia moc. Otóż prawo fizyczne głosi, że: stosunek energii całkowitej jest równy  sumie stosunku energii użytecznej do czasu i stosunku energii strat do czasu. Można skrócić to twierdzenie: moc całkowita jest sumą mocy użytecznej i mocy strat. Ileż razy używamy pojęcia moc, nie mając w ogóle na względzie ani energii ani czasu. To po prostu oznacza, że tak gaworzyć możemy do czasu, aż wyczerpie się energia układu, który prawi takie komunały.

Zastanawiając się nad konwencją terminologiczną, stosowaną w astrologii, możemy wyróznić:
– po pierwsze, konwencja astrologiczna składa się z pojęć ściśle definiowalnych, wywodzących się z nauk ścisłych jak astronomia, geometria, matematyka np. aspekt czyli stosunek kątowy pomiędzy sygnifikatorami, czas gwiazdowy; współrzędne geofizyczne. etc.
– po drugie, konwencja astrologiczna składa się również z pojęć wywodzących się z nauk humanistycznych takich jak psychologia, ekonomia, socjologia, politologia, psychoterapia np. emocje, uczucia, empatia, agresja, wojna, spokój, sytuacja.

Astrolog powinien rozróżniać te obszary i pojęcia, rozumieć ich znaczenie oraz posiadać umiejętność przekładania informacji na komunikaty o zjawiskach, o ich oddziaływaniu na psychiczne uwarunkowania egzystencji właściciela horoskopu.          

Literatura: Marian Mazur „Cybernetyka i charakter”.

www.logonia.org