021 z notesu astrologa

Szanowni Logonauci, w dziale Astrologia publikujemy sukcesywnie zapiski Z NOTESU ASTROLOGA Leona Zawadzkiego. Powstawały od 1962 r. Składają się z zanotowanych rozmyślań i rozważań, a także z konspektów i oryginalnych wykładów warsztatowych.  
Teksty tutaj publikowane są ogólnodostępne. Można z nich korzystać do woli, pod warunkiem, że będą cytowane dosłownie, a także z podaniem adresu-linku do edycji źródłowej www.logonia.org oraz nazwiska autora. Można również je komentować, w dowolnym miejscu, pod warunkiem przesłania komentarza, ewentualnie linku do komentarza, na adres poczta@logonia.org  Autor podejmie niektóre wątki komentarzy w rozmowie z Logonautami.
Autor i Logonia zachowują oczywiście wszystkie prawa autorskie do w/w edycji.
Linki do wszystkich plików Z notesu astrologa znajdują się pod edycją każdego kolejnego pliku. 

Leon Zawadzki
021 z notesu astrologa
Era Wodnika – mity i nity


…a więc kiedy nastąpi owa era Wodnika, o której tyle już napisano, w tym tak wiele bzdurnych nonsensów, że sama bibliografia tych rewelacji utworzyć mogłaby pokaźny tom (że też nikt się o to nie pokusił!). Początek ery Wodnika, jak każdej ery oznaczonej znakiem Zodiakalnym, wynika dla nas z ruchu precesyjnego.

Przesuwanie się punktu równonocy wiosennej wzdłuż ekliptyki w kierunku malejących długości ekliptycznych nosi nazwę precesji. Odkryte ono zostało jeszcze w II w. pne przez wybitnego astronoma greckiego Hipparcha. Odkryte przez Hipparcha zjawisko precesji polega na obrocie osi układu równikowego dokoła osi układu ekliptycznego sprawiającym przesuwanie się punktów równonocy ze wschodu na zachód, czyli w kierunku przeciwnym rocznemu ruchowi Słońca. Punkt równonocy wiosennej jak gdyby przesuwał się na spotkanie Słońca, stąd też pochodzi łacińska nazwa praecessio, co znaczy wyprzedzenie. [Eugeniusz Rybka ASTRONOMIA OGÓLNA, PWN].
 
Pisałem o tym w książce ASTROLOG, która ukazała się w 1996, wyd. Aster, Kraków.
A o obliczeniach dot. początku ery Wodnika na str. 329-332.

Przytaczam tutaj fragment dot. wniosków końcowych tych obliczeń:

Almagest Ptolemeusza jest historycznie pierwszym katalogiem, na którym astrologia europejska opierała swoje obliczenia. Katalog Ptolemeusza obejmuje 1025 gwiazd dla równonocy 138r. Tak więc, do roku 2000 przesunięcie punktów równonocy wynosić będzie ze znaczną dokładnością 26°54’28”. Wniosek z tego taki, że położenie punktu równonocy wiosennej – przyjmując tradycyjny podział pasa zodiakalnego na równe odcinki łuku po 30°każdy – możemy ustalić na rok 2000 w 3°05’32” Ryb.

W_niszy_przezn/wodnika era_log.jpg
tak to, mniej więcej, wygląda…

Biorąc te obliczenia za podstawę, możemy ustalić, ze znacznym przybliżeniem, początek ery Wodnika na 2200 r. Gwoli rzetelności podajmy, że prof. Roman Janiczek obliczył ten początek na 2215r.

Spory o początek ery Wodnika rozstrzyga astronomia, a nie dziwaczne oczekiwania i spekulacje, że to już-już albo tuż-tuż. 

www.logonia.org